Váltás akadálymentes nézetre

Az alkoholfogyasztás egészségkárosító hatásai

A tartós, nagymennyiségű alkoholfogyasztás számos egészségügyi kockázattal jár. A legtöbb szerv működését negatívan befolyásolja, és akár visszafordíthatatlan károsodást is okozhat.

Az alkoholbetegség és -függőség számos körülmény miatt kialakulhat. Egyesek öröklötten hordozzák a hajlamot, míg másoknál környezeti tényezők vezetnek a betegséghez. Kockázatát növeli a családi mintakövetés, a gyermekkori stressz vagy bántalmazás, továbbá valamilyen mentális betegség megléte.

Az alkoholbetegség számos szövődménnyel járhat. A rövid távú káros hatások közé tartoznak az alkoholmérgezés (hányás, görcsrohamok és eszméletvesztés), a kórházi kezelést igénylő balesetek és sérülések, illetve a kontrollvesztés miatti viselkedészavarok.

Az éveken keresztül tartó, nagymennyiségű alkoholfogyasztás már a legtöbb szerv működését negatívan befolyásolja, akár visszafordíthatatlan károsodást is okozhat. Hosszú távon megnövekszik a szív- és érrendszeri betegségek, a vérzéses stroke, az agysorvadás, a demencia, a májgyulladás és -zsugorodás, a hasnyálmirigy-gyulladás, valamint a meddőségi zavarok kockázata. A túlzott alkoholfogyasztás hatására mentális zavarok is felléphetnek.

Alkoholbetegek esetében megfigyelhető a bőr korai öregedése, a „borvirágos” orr kialakulása. Gyakoriak a felszívódási zavarok, a vitaminhiány, a vérszegénység, és a véralvadási problémák. A túlzott alkoholfogyasztás hosszú távon gyomornyálkahártya-gyulladást és gyomorvérzést okozhat. Alkoholbetegeknél gyakran jelentkezik kézremegés, a kéz és az ujjak zsibbadása, idegfájdalmak. Az érzészavarok elesésekhez vezethetnek.

Az alkoholfogyasztás és a daganatok kialakulásának fokozott kockázata között is kapcsolatot találtak a kutatók. Az alkoholfogyasztás bizonyítottan növeli az emlő-, a vastagbél-, a máj-, a szájüregi és nyelőcsődaganat, illetve a gége- és garatrák előfordulási gyakoriságát.

Az alkohol a szervezetben acetaldehiddé és reaktív oxigéngyökökké alakul át. Ezek az anyagok a sejteken belül különböző fehérjékhez és más molekulákhoz kapcsolódva a sejtek működését vagy örökítőanyagát is károsíthatják. A DNS-károsodással bekövetkező mutációk közvetlenül felelősek lehetnek a daganatok kialakulásáért.

Az alkoholfogyasztás több hormon szintjét is megváltoztatja a szervezetben, például megemeli az ösztrogén- és az inzulinszintet. Ezek a hormonok a szervezetünk kémiai hírvivőiként működnek. Arra sarkallják a sejteket, hogy osztódjanak, ami szintén növeli a daganatok kialakulásának kockázatát.

Az alkohol irritálja a szájüreget, a garatot, a nyelőcsövet, így a káros anyagok könnyebben bejutnak a sejtekbe és ott szintén károsodást okozhatnak.

Ha aggódik saját vagy hozzátartozója alkoholfogyasztási szokásai miatt, keresse fel háziorvosát, aki megfelelő tájékoztatást tud nyújtani az elérhető kezelési módokról, és szükség esetén szakemberhez irányítja!

Forrás:
Nemzeti Népegészségügyi Központ – Egészségvonal:
https://egeszsegvonal.gov.hu/a-a/954-alkoholbetegseg.html?highlight=WyJhbGtvaG9sIl0=#az_alkoholbetegsg_lehetsges_szvdmnyei