Váltás akadálymentes nézetre

Ne legyen tabutéma az inkontinencia!

A Megyeháza dísztermében tartotta soron következő összejövetelét a soproni Alzheimer Café. A rendezvényen az inkontinencia típusairól és diagnosztikájáról tartott informatív előadást Dr. Szikszai Zoltán, a Soproni Gyógyközpont osztályvezető főorvosa.

Az eseményen dr. Sütő Teréz, az Idősek Európa Háza Alapítvány elnöke köszöntőjében elmondta: 2015 óta szerveznek érdekes és ismeretbővítő előadásokat az idősebb korosztály részére. Találkozóik célja, hogy olyan tabutémákról is lehúzzák a leplet, amelyekről az emberek nem szívesen beszélnek. A vizelettartási zavar és a vizeletvesztés is ebbe a témakörbe tartozik. – hangsúlyozta a rendezvény házigazdája.

Az inkontinencia gyakori és meglehetősen kellemetlen egészségügyi probléma. Bármely életkorban megjelenhet mindkét nemnél, azonban a nőknél a kor előrehaladtával és a szülést követően előfordulása fokozódik. Bár népbetegségről van szó, mégis sokan szégyellnek beszélni panaszaikról és orvoshoz sem fordulnak. Pedig az inkontinencia gyógyítható! – hívta fel a figyelmet előadásában Szikszai Zoltán osztályvezető főorvos.

Az előadás során elhangzott, alapvetően két típusát különböztetik meg a szakemberek.

Az egyik az úgynevezett stressz (nyomási) inkontinencia. Az elnevezés arra utal, hogy hasűri nyomásnövekedés hatására - például köhögés, tüsszentés, nevetés, vagy mozgás következtében – akaratlan vizeletürülés történik.

A betegség másik változata a késztetési inkontinencia. Ebben az esetben gyakran jelentkezik sürgető vizelési inger, majd ezt követően el is folyik a vizelet. Ilyenkor a húgyhólyag túlzott aktivitása váltja ki a vizeletvesztést, amit egy húgyúti fertőzés is kiválthat. Az esetek 90 százalékában gyógyszerekkel megoldható a probléma – részletezte Dr. Szikszai Zoltán.

Az urológus főorvos a hallgatóságot megszólítva felhívta a figyelmet, hogy aki a kellemetlen tüneteket tapasztalja, mindenképpen forduljon urológus orvoshoz. A vizelettartási nehézségről ugyan kényelmetlen beszélni, azonban a betegség az életminőség rovására is mehet.

A kórház urológiai szakrendelésén beutaló nélkül, előzetes időpontfoglalást követően vizsgálják ki az inkontinenciában szenvedő járóbetegeket. A páciens életvitelének és az esetleges rizikótényezőknek a feltérképezése után elvégzik a szükséges labor-, ultrahang és egyéb vizsgálatokat. A vizeletelfolyási zavar típusától függően életmódbeli tanácsadás, fizikoterápia, ingeráram kezelés, gyógyszeres terápia, gyógyászati segédeszközök felírása történik. Végső esetben különböző műtéti megoldások is szóba jöhetnek – ismertette a kezelési módokat az osztályvezető főorvos, dr. Szikszai Zoltán.

Az Alzheimer Café rendezvénye kötetlen beszélgetéssel zárult, ahol a hallgatóság a témában felmerült kérdéseire is választ kapott.