Váltás akadálymentes nézetre

Óvjuk veséink egészségét!

A március 9-i vese világnapja világszerte felhívja a figyelmet vesénk központi szerepére általános egészségünk megőrzése szempontjából. A kampánynap célja, hogy megismertesse a vesebetegségek megelőzési lehetőségeit, a kockázati tényezőket, valamint ösztönözze a szűrővizsgálatokon való részvételt.

Veséink központi szerepet töltenek be általános egészségünk megőrzése szempontjából. Minden nap nagyjából 1800 liter vért szűrnek át, miközben kiválasztják a kiszűrt salakanyagokat és méreganyagokat a vizeleten keresztül. Szabályozzák a vérnyomást, a só- és vízháztartást, valamint fontos hormonokat képeznek. Sokrétű feladatuk miatt nélkülözhetetlenek az egészséges, jól működő szervezet számára.

A vesebetegségekre való figyelemfelhívás azért nagyon fontos, mert legtöbbször tünetszegényen vagy tünetmentesen alakulnak ki. Ha időben nem kerülnek felismerésre és kezelésre, akkor az életminőséget nagy mértékben rontó, vissza már nem fordítható, csak művesekezeléssel egyensúlyban tartható, végstádiumú veseelégtelenséget eredményezhetnek – hangsúlyozta a világnap kapcsán dr. Pálvölgyi Nóra, a Dialízis Központ osztályvezető főorvosa.

A vesebetegségeknek csak igen kis hányada veleszületett, 95 százalékuk a későbbi életünk során alakul ki. A megelőzésért rendszeres ellenőrzéssel és egészségtudatos életmóddal tehetünk a legtöbbet. Vannak viszont olyan alapbetegségek, amelyek hajlamosítanak a vesebetegségre, ilyenek a sokakat érintő magas vérnyomás és a cukorbetegség is. Fontos felhívni a figyelmet a fegyelmezett gyógyszerhasználatra is. Mivel a vesék méregtelenítő szerveink, a kontrollálatlan gyógyszerszedés is előidézhet vesebetegséget – részletezte a nefrológus főorvos.

Kiemelten fontos, hogy rendszeresen részt vegyünk az ajánlott szűrővizsgálatokon! Ellenőriztessük a vércukorszintünket, a vérnyomás értékeinket, kontrolláljuk a testsúlyunkat. Mellőzzük a dohányzást, kerüljük a vény nélküli gyógyszerek rendszeres szedését. Fordítsunk nagy figyelmet az egészséges étkezésre és a megfelelő mennyiségű folyadék (elsősorban víz) fogyasztására. Mindenképpen javasolt a testmozgás beiktatása is a mindennapjainkba. Ha az egyenesági rokonaink között van diagnosztizált vesebeteg, vagy valamely kockázati csoportba tartozunk, szükséges a vesefunkciók folyamatos ellenőrzése is – nyomatékosította Dr. Pálvölgyi Nóra.

A kezelési lehetőségekre kitérve ismertette: ha valamilyen egyéb betegséghez társul a vesebetegség, akkor mindig a kiváltó alapbetegséget kell kezelni. Primer vesebetegség esetén pedig a vesebeteg gondozónak és a nefrológus orvosnak a feladata a kezelés megszervezése. Művese kezelésre már azok a betegek kerülnek, akiknek a veséi csak olyan minimális mértékben működnek, hogy a szervezetből nem képesek a méreganyagokat eltávolítani és ez további komoly egészségkárosodást, végső esetben halált eredményezne.

A Soproni Gyógyközpontban működő dialízis centrumban mintegy 65 beteg folyamatos ellátását biztosítják. A dialízisre járó betegek heti 3 alkalommal, 4 órában részesülnek vértisztító kezelésben.

Tájékoztató anyag a vesebetegség megelőzéséről és szűréséről:

Védd a veséd! - Nemzeti Veseprogram tájékoztató füzet